Aktivity na podporu vnímání a motorických dovedností

Vizuální vnímavost a jemné motorické dovednosti jsou nezbytné pro rozvoj v raném dětství. Vizuální vnímání je schopnost dítěte získat, organizovat a interpretovat informace z prostředí a integrovat je do svých ostatních smyslů, zatímco motorické dovednosti umožňují dětem používat svaly k procházení, procházce, stoupání a manipulaci s pastelkami, vidličkami a jinými nástroji. Tyto základní dovednosti souvisejí, což znamená, že můžete zapojit kojence, batolata a předškolní děti do aktivit, které budou současně podporovat a podporovat.

Aktivity pro kojence

Mezi první vývojové úkoly, s nimiž se novorozené dítě potýká, je schopen vidět, rozpoznat a identifikovat známá tváře – což jsou všechny vnímací schopnosti. Podporujte rozpoznávání zrcadlem, které dítě povzbudí k poznání své vlastní tváře a dalších úvah. Umístěte dětské zrcátko do dětských rukou tak, abyste podpořili uchopení – základní jemné motorické dovednosti – současně. Přečtěte si obrázkové knihy se staršími kojenci, což povzbudí rozpoznávání zrakových slov a identifikaci obrazu. Používejte kartonové nebo textilní knihy tak, aby vaše dítě mohlo cvičit jemné motorické dovednosti tím, že uchopí, vytáhne a tlačí stránky bez trhání.

Aktivity pro batolata

Jak se děti vyvíjejí a roste, tak i jejich smysl pro vizuální vnímání a motorické schopnosti. Vývojové cíle pro batolata zahrnují schopnost rozpoznat a identifikovat tvary a barvy a manipulovat s předměty různých tvarů a velikostí. Dejte svému dítěti příležitost procvičovat oba dovednosti pomocí hraček pro třídění tvaru, které vyžadují, aby batolata tlačila barevné tvarové bloky přes odpovídající otvory. Jednoduché skládačky skládají také vnímání a motorické dovednosti tím, že vyzývají batolata k tomu, aby uspořádaly kusy, aby vytvořily obraz a poté správně nasadily kusy.

Aktivity pro předškolní děti

Úkolem předškolního věku je upřesnit základní vnímání a motorické dovednosti, které zvládne během několika prvních let života a stavět na nich. Činnosti by měly být stále složitější, aby podporovaly a podporovaly zručnosti vyššího stupně, jako je rozpoznávání vzorů, kategorizace položek a psaní písmen abecedy. Propagujte vnímání a motorické dovednosti na úrovni předškolního věku odpovídající hry, které vyžadují od vašeho dítěte, aby položil podobné předměty dohromady. Vyzvěte jej například, aby se kolem místnosti vybíraly hračky a seskupovaly je podle žánru nebo kategorie, jako jsou nástroje, hospodářská zvířata nebo dřevěné hračky. Dejte svému dítěti sadu pastel a povzbuzujte ho, aby napsal své jméno různými barvami. Nebo si zahrajte hru dominos, která vyžaduje, aby děti identifikovaly obrázky a strategicky je umístily mezi ostatní dominos.

Další způsoby posílení dovedností

Jednoduché každodenní úkoly a aktivity posilují vnímání a motorické dovednosti u malých dětí a současně podporují autonomii. Kartáčováním zubů nebo oblékáním před zrcadlem, napomáháním nastavení stolu a uvedením hraček tam, kde patří, posilují vnímání a motorické dovednosti. Fyzické aktivity jako je hopscotch, skrýt a jít hledat a skočit lano posilují tyto dovednosti a zároveň podporují fitness.