Bartholinova cysta vs. zarostlé vlasy

Dvě časté příčiny nepohodlných nárazů nebo hrbolů v oblasti ženských genitálií jsou cysty Bartholinu a vrozené vlasy. Ačkoli byste se neměli spoléhat pouze na sebe-diagnostiku při řešení gynekologického zdraví, porozumění těmto dvěma společným problémům může způsobit, že jste méně nervózní, když počkáte, až vaše diagnóza a stav vyřešíte.

Fakta

Bartholinské žlázy se nacházejí na obou stranách vaginálního otvoru. Když se otevření otevření Bartholinovy ​​žlázy ucpe, tekutina se vytváří uvnitř žlázy a způsobuje cysty. Pokud se cysta stává infikována, nazývá se to absces. Vrozené chloupky jsou výsledkem, když se vlasy nevyskytují správně z folikulu a vyrůstají do okolní kůže. Termín “zakořeněné vlasy” se často používá na vlasy, které vystupují z jejich folikulů, ale pak se zakřivují dolů a vyrůstají do okolní pokožky. Ani Bartholinovy ​​cysty ani vrozené chlupy nejsou pohlavně přenosné nemoci.

Identifikace

Oba Bartholinovy ​​žlázy a vrozené chlupy mohou způsobit bolestivé rány a mohou se nakazit. Klíčem k určení, které podmínky máte, je často, kde se problém nachází. Bartholinova cysta se vyskytují pouze u žen a pouze tam, kde jsou umístěny Bartholinovy ​​žlázy. Vrozené chloupky se vyskytují pouze tam, kde vlasy rostou a mohou se objevit u mužů nebo žen. Možná budete muset navštívit lékaře, abyste získali přesnou diagnózu a měli byste se poradit s lékařem, pokud máte podezření na jakýkoli druh infekce.

Léčba

Teplé, vlhké komprese mohou pomoci zmírnit obě cysty Bartholinu a vrozené vlasy. Obvyklá léčba Bartholinových cyst je vytvoření otvoru tak, aby mohla být vypuštěna tekutina, někdy je do žlázy umístěn malý katétr, který usnadňuje odvodnění. V některých případech může být žláza chirurgicky odstraněna. Vrozené chloupky se obvykle rozkládají jemným odlupováním a normálním růstem vlasů, ačkoli občas lze použít pinzetu k odstranění vlasů. Lékař může předepisovat antibiotika, pokud se nakažená cysta nebo zarostlé vlasy.

Prevence

Klíčem k předcházení oběma podmínkám je správné hygieně pomocí jemného čisticího prostředku v genitální oblasti. Ženy by měly vždy otřít zepředu dozadu, když používají koupelnu, aby se bakterie udržely mimo vaginální oblast. Vyhněte se ženským dezodorantům a jiným podobným výrobkům. Vyhněte se pevnému spodnímu prádlu. Voskování genitální oblasti může způsobit méně zvětraných chloupků než holení a elektrická holicí strojka může produkovat méně zvětraných chloupků než holení s ruční břitvou. Při holení oblasti genitálií použijte holicí strojky a holicí strojek ve směru růstu vlasů.

Sexuální aktivita

Vrozené vlasy obvykle nepředstavují překážku sexuální činnosti, pokud nejsou nakaženy, v takovém případě byste se měli vyvarovat sexuální aktivity, dokud nebude infekce vyřešena. Bartholinova cysta mohou být něžná a bolestivá, v takovém případě byste se měli vyvarovat sexuální aktivity, dokud se nezahojí. Máte-li jakékoli dotazy, kdy je bezpečné obnovit sexuální aktivitu, zeptejte se svého lékaře.