Chůze snižuje hladinu cholesterolu?

Chůze a další aerobní tělesná aktivita mají přímý vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelná fyzická aktivita, včetně chůze, může také “přispět ke snížení hladiny LDL (špatného) cholesterolu”, podle Národního vzdělávacího programu pro cholesterol v USA. Chůze snižuje hladinu cholesterolu nepřímo tím, že pomáhá snížit váhu a stres, podle “Ovládání cholesterolu” a “Cholesterolu 8 týdnů”. Chůze pomáhá mužským hladinám cholesterolu více než ženám.

Význam

Vaše hladina cholesterolu v krvi je rozhodující, protože ovlivňuje riziko srdeční choroby. “Při každodenním poklesu hladiny cholesterolu v krvi se studie projevují o 2 procentní snížení pravděpodobnosti srdečního záchvatu,” uvádí “Pozvánka na zdraví”, učebnici pro vysokoškoláky. Národní vzdělávací program pro cholesterol uvádí, že riziko srdečního onemocnění je nízké, pokud je váš celkový cholesterol nižší než 200 miligramů na deciliter, váš špatný cholesterol je nižší než 100 miligramů na deciliter a váš dobrý cholesterol je vyšší než 60 miligramů na deciliter.

Dobrý cholesterol

Chůze je důležitou součástí řešení pro zlepšení hladiny cholesterolu, tvrdí Kenneth Cooper, známý autor 18 cvičení. Ve studii “Ovládání cholesterolu” Cooper uvádí, že šikovný běžecký trenažér po dobu 16 týdnů na laboratoři fyziologické hygieny University of Minnesota zvýšil dobrý cholesterol mladých mužů o 16 procent a “velmi mírné cvičení”, které se skládalo z “převážně chůze” Dobrý cholesterol o 10 procent.

Špatný cholesterol

Méně tělesný tuk je spojen s nižšími hladinami “špatného” LDL cholesterolu, “napsal Cooper. Ztráta hmotnosti sama o sobě snižuje hladinu celkového cholesterolu a špatné hladiny cholesterolu, ale snížení bylo “největší” ve studii na univerzitách v Coloradu a ve Virginii, když cvičení bylo kombinováno se ztrátou hmotnosti, hlásil Cooper. Studie ukázala, že celkové a špatné hladiny cholesterolu klesly o 13,2 miligramů na deciliter a 10,1 miligramu na deciliter. Nejlepší cholesterolové cvičení jsou chůze, jízda na kole, běh, plavání a běh na lyžích, napsal Cooper.

Výhody

Nižší hladina hladin cholesterolu po šesti až dvanácti měsících aerobního cvičení, včetně chůze, může znamenat až 30% snížení rizika onemocnění koronární arterie, podle učebnice “Essentials for Health and Wellness”. Chůze 30 minut třikrát týdně po dobu 11 let snížila počet úmrtí na srdeční onemocnění o 26 procent a pravidelní chodci vážili o 18 kilo méně, podle srpnového vydání Harvard Men’s Health Watch z srpna 2009.

Odborná rada

Cooper má dva chůze pro zlepšení hladiny cholesterolu. Pokud jste ve věku mezi 30 a 50 lety, měli byste během týdenního týdne vašeho programu chodit 2 míle třikrát týdně a zvýšit svou chůzi, dokud neběžíte tři kilometry čtyřikrát týdně během týdne 10 a poté. Pokud jste starší než 50 let, během prvního týdne byste měli chodit jednou míli čtyřikrát týdně a zvýšit svou chůzi, dokud se během 12. týdne a následně nepřesáhnete tři míle čtyřikrát týdně.

Aerobní cvičení, včetně chůze, pomáhá mužům dosáhnout dobrých a špatných hladin cholesterolu více než u žen, podle “Ovládání cholesterolu”. Ve studii z University of Pennsylvania 16-týdenní program snížil hladinu cholesterolu mužů o 15,8 procenta, ale u žen o 4,7 procenta.

Pohlaví