Dehydratace u plavců

Ti, kteří provádějí fyzické cvičení, ztrácejí z těla spoustu vlhkosti díky pocení. Přestože se to může zdát nemožné, plavci mají také dehydratace. Dokonce i když jejich těla jsou zcela ponořena do vody, potají se, když trénují energicky. Bohužel, poněvadž potápění není viditelné ve vodě, mnozí plavci si neuvědomují, že jsou dehydratováni. Plavání, kteří nepijí tekutiny během dlouhých tréninkových trénin, mohou trpět silnou dehydratací.

Příčiny

Stejně jako všichni ostatní sportovci, plavci se potají hojně, obzvláště když trénují energicky. Vnitřní bazény a okolní vzduch jsou obvykle ohřívány. V kombinaci s vlhkostí v oblasti bazénu zabraňuje teplé vodě regulaci tělesného tepla. Ve venkovních bazénech, i když je vlhkost nižší, je inhalační vzduch suchý a slouží k dehydrataci.

Varovné značky

Vzhledem k tomu, že je obtížné zaznamenat pocení během plavání, plavci by měli pozorovat symptomy dehydratace a rehydratovat co nejdříve. Zvyšující se žízeň je známkou dehydratace. Některé z dalších časných příznaků jsou propláchnuté kůže, nevysvětlitelná náhlá únava, palpitace a zvýšená míra dýchání, zvýšená tělesná teplota, zvýšené cvičení a snížená odolnost. Příznaky těžké dehydratace zahrnují svalovou slabost, namáhavé dýchání a závratě.

Léčba

Dehydratace, pokud je řešena v počátečních fázích, může být rychle obrácena. Výměna tekutin je nejlepší způsob, jak léčit dehydratace. Plavci by měli pít vodu mezi kolami a poté, co skončí s jejich tréninkem. Pokud provádí vysoce intenzivní trénink, měli by konzumovat energetické nápoje místo vody, aby nahradily soli ztracené v důsledku nadměrného pocení. Podle amerického Dietetického sdružení by měly vypít alespoň dvě sklenice vody před zahájením plavání. Pokud plánují plavat déle než 60 minut, měli by zůstat hydratovaní po celý den a konzumovat sportovní nápoje před a během tréninku.

Úvahy

Pro optimální hydrataci během běhu plavání proveďte hydratační kontrolu před a po cvičení. Dietician Alison Green navrhuje vážení před zahájením plavání a po jeho dokončení. Ztráta hmotnosti o dvě libry odpovídá ztrátě 32 uncí vody. Po koupání si zjistěte množství vody, kterou jste ztratili a je třeba ji vyměnit. Prevence je nejlepším přístupem k dehydrataci a můžete se znovu rehydratovat tím, že pijete hodně tekutin.