Dělají tmavé kruhy pod očima nedostatek železa?

Když se podíváte do zrcadla v dopoledních hodinách a uvidíte tmavé kruhy pod očima, můžete předpokládat, že jste právě spala špatnou noc. Kůže pod očima je velmi tenká, takže se tam objeví jakákoliv změna pigmentace. Problém můžete řešit kosmeticky s různými kosmetiky a lektvary, ale pokud máte temné kruhy nejen ráno, ale většinu času, je nejlepší se dostat na konec problému. Mohly by naznačovat základní nutriční nedostatečnost. Podle britské výživy Jane Clarke jednou z častých příčin tmavých kruhů pod očima je anémie s nedostatkem železa.

Nedostatek železa

Potřebujete v jídle dostatek železa k výrobě hemoglobinu, který přenáší kyslík do buněk. Pokud hladiny železa poklesnou příliš nízko, může dojít k různým příznakům. Tmavé kruhy samy o sobě nevykazují anemii, ale pokud trpíte jinými příznaky, jako je únava, časté nachlazení a závratě, musíte si nechat zkontrolovat hladiny železa s kompletním krevním vyšetřením poskytnutým lékařem. U žen je častější výskyt anémie s nedostatkem železa kvůli ztrátě krve během menstruačního cyklu. Také ženy mají větší pravděpodobnost, že půjdou na stravu s omezeným příjmem kalorií, což může mít nedostatek nezbytných živin, jako je železo.

Zdroje železa

Dobrými zdroji dietního železa jsou štíhlé červené maso, vejce a fazole, jako jsou ledviny, černé fazole, cizrny a čočka. Tmavá zelená listová zelenina, jako je špenát, mořské řasy a sójové produkty, jsou dobrým zdrojem diety. Problémem je, že musí být biologicky dostupný, což znamená, že tělo může skutečně absorbovat a používat železo. Je obzvláště obtížné získat veškeré železo, které potřebujete čistě z vegetariánských zdrojů a ještě těžší od veganských zdrojů. Podle Clarke, užívání doplňku vitamínu C pomáhá tělu absorbovat vegetariánské zdroje železa.

Další příčiny temných kruhů

Tmavé kruhy pod očima mohou být dědičné. Protože kůže pod očima je velmi tenká, když krev prochází oblastí, může způsobit tmavou barvu, podobně jako modrá barva žil. Čím tenčí je vaše kůže, tím více kruhů bude zřejmé. Další příčinou může být nadměrné vystavení slunci. Dalším velmi ignorovaným příčinou tmavých kruhů jsou alergie. Svědivé oči způsobené pylem nebo jinými alergeny mohou způsobit, že si ořískáte oči častěji, než byste měli. Méně často, nezjištěné potravinové alergie nebo nesnášenlivost mohou hypoteticky přispívat k tmavým kruzích, i když neexistují žádné tvrdé vědecké důkazy, které by tuto záležitost podpořily.

Stárnutí

Přirozené stárnutí zvyšuje účinek tmavých kruhů s vadou. Jak stárnete, ztrácíte tón pleti a strukturu a oči jsou obecně první znamení. Vaky způsobují, že tmavé kruhy vypadají výrazněji ze záhybů. Kosmetické procedury by mohly zvednout vaky, což by snížilo účinky tmavých kruhů, ale dobrý kosmetický krém přinejmenším vyrovnává tón pleti, ne-li skutečně utáhněte tašky.

Doporučené léčení

Anecdotální důkazy naznačují, že umísťování syrových brambor, chladných čajových sáčků nebo studených okurek pod oči může poskytnout určitou úlevu. Zůstaňte hydratováni během dne, dehydratace může zvýšit účinky tmavých kruhů. Znamená to, že zadržování tekutin může zvýraznit tmavé kruhy s nadýchaným pohledem. Samotná voda nezpůsobuje zadržování tekutin, avšak alkohol, kouření a nedostatek spánku mají potenciál vyvolat nafukovací efekt.

Zvažte konzultaci s dermatologem. Podle dermatologa Dr. Jeffrey Benabio jsou tmavé kruhy druhou nejčastější stížností u pacientů po vráskách. Říká, že dvěma hlavními důvody jsou prominentní krevní cévy v této oblasti a přebytečná pigmentace. Pigmentace může být způsobena dermatitidou nebo ekzémem, které jsou obojí léčitelné. On také doporučuje, jak to dělá většina dermatologů, aby se zabránilo nadměrnému vystavení slunci a nosí opalovací krém každý den.

Dermatologie