Dělat krevety a mušle zvyšují hladinu cholesterolu?

Když se ptáte, zda krevety a mušle zvyšují hladinu cholesterolu, většina lidí opravdu chce vědět, zda zvýší vaše hladiny škodlivého cholesterolu. Nutriční věda identifikuje dva druhy cholesterolu v krvi, jeden dobrý a jeden špatný. Tuky a oleje v krevetě a hřebenatech mohou ovlivnit úroveň obou.

Vaše tělo produkuje dva různé druhy cholesterolu: lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) a lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL). Ačkoli jsou oba nezbytné pro vaše základní tělesné funkce, příliš mnoho LDL cholesterolu vás vystavuje vyššímu riziku srdečního záchvatu, vysokého krevního tlaku a mrtvice. HDL cholesterol skutečně snižuje riziko tím, že pomáhá vyčistit nebezpečné LDL z vašeho systému. Když dostanete hladinu cholesterolu u lékaře, míra “celkového cholesterolu” odpovídá za tuto interakci tím, že odečte váš počet HDL z vašeho počtu LDL.

Podle ministerstva zemědělství USA má 3-unce porce krevety 0,2 gramů nasycených tuků a 0,6 gramu nenasyceného tuku. Tři unce hřebenatky neobsahují žádné znatelné množství nasycených tuků a 0,1 gramu nenasyceného tuku. V obou případech se jedná o hladké, dušené mořské plody. Různé způsoby vaření – například chléb a hluboké smažení – mohou výrazně změnit tento výživový profil.

Vaše tělo produkuje škodlivý LDL cholesterol v reakci na přítomnost nasycených tuků ve vaší stravě. Při jídle nenasycených tuků produkuje HDL cholesterol. Jak zdravé jídlo je závislé více na poměru užitečného nenasyceného tuku k škodlivému nasycenému tuku než na jednoduché množství tuku, které obsahuje potravina.

Oba druhy mořských živočichů mají převážně více nenasycených tuků než nasycený tuk a relativně nízké množství obou. To znamená, že jak krevety, tak hřebenatky jsou přijatelnou volbou pro lidi s omezenou dietou s nízkým obsahem cholesterolu. Znovu se předpokládá, že jsou vařené bez omáček nebo jiných složek, které samy o sobě obsahují velké množství nasycených tuků.

Druhy cholesterolu

Informace o výživě

Tuky a cholesterol

Krevety, hřebenatky a cholesterol