Dieta pro pacienty s tuberkulózou

Tuberkulóza nebo tuberkulóza je infekční onemocnění přenosné vzduchem, které postihuje plíce. TBC je možné předcházet jedením zdravé stravy, která podporuje silný imunitní systém. Výživná strava je také důležitá pro osoby s existující tuberkulózou, protože podvýživa je běžnou komplikací onemocnění. Nejzdravější dieta pro TB je bohatá na potraviny bohaté na živiny, které jsou nabité nezbytnými vitamíny, minerály a živinami.

Tuberkulóza

TBC je způsobena bakterií Mycobacterium tuberculosis. Podle MayoClinic.com příznaky TB zahrnují nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti, únavu, horečku, noční pocení, zimnici, ztrátu chuti k jídlu, kašel, vykašlávání krve a bolesti na hrudi. Podvýživa a slabý imunitní systém jsou rizikovými faktory TBC. Jíst zdravou výživu může pomoci předejít podvýživě, zlepšit imunitní systém a zabránit neúmyslnému úbytku tělesné hmotnosti způsobenému tuberkulózou.

Prevence

Dieta bohatá na ovoce a zeleninu posiluje imunitní systém a zabraňuje TBC, doporučuje MayoClinic.com. Jiná potravinářská balení zahrnují celá zrna, nízkotučné mléčné výrobky a chudé bílkoviny. Vitamíny, které jsou zvláště důležité pro zdravý imunitní systém, zahrnují vitaminy A, C, E a D. Vitamíny A, C a E jsou antioxidanty, které chrání tělo tím, že ničí škodlivé molekuly kyslíku nazývané volné radikály. Je známo, že volné radikály zničí buňky a tkáně a přispívají k chronickým onemocněním. Podle Úřadu doplňků stravy má vitamin D úlohu při regulaci imunitního systému. Jedinci, kteří nejsou schopni konzumovat dostatek vitamínů prostřednictvím zdravé výživy, mohou těžit z užívání vitamínových nebo multivitamínových doplňků.

Léčba

Net Wellness, služba University of Cincinnati, říká, že vyvážená strava může bojovat proti tuberkulóze a předcházet nedostatkům bílkovin a živin, které se při onemocnění běžně vyskytují. Výživná strava dodržuje federální dietní pokyny a obsahuje 2 šálky ovoce, 2 ½ šálků zeleniny, 3 oz. Celozrnné, 3 šálky mléka s nízkým obsahem tuku nebo ekvivalentní množství mléčných výrobků, jako je sýr nebo jogurt, a chudé bílkoviny jako kuřecí maso, chudé hovězí maso, ryby, mořské plody, sója, fazole, ořechy a luštěniny. Tuk by měl být omezen na 20 až 35 procent z celkového počtu kalorií a méně než 300 mg cholesterolu a 2300 mg sodíku by mělo být spotřebováno denně.

Alkohol

Lidé s tuberkulózou by neměli pít alkohol, protože mohou poškodit játra při užívání léků proti tuberkulóze jako isoniazid, pyrazinamid a rifampin, říká Americká akademie rodinných lékařů. Alkohol má také nízké množství nezbytných živin a má jen málo zdravotních výhod.

Byliny a doplňky

Podle lékařského centra Marylanské univerzity byly bylinky a doplňky, které byly používány s TB, obsahovat antioxidanty jako N-acetylcystein, kyselina alfa-lipoová a resveratrol, probiotika, beta-sitosterol, zelený čaj, česnek ve věku, astragalus a rhodiola. Osoby s tuberkulózou by se měly poradit s lékařem před podáním bylin nebo doplňků, protože mnoho z nich nebylo vědecky prokázáno jako bezpečné nebo účinné a není regulováno správou potravin a léčiv.