Dokážete skórovat přes střelbu?

Na basketbalových baselines je jen tolik prostoru, takže je zřídkakdy, že za košem přijde nějaký výstřel. Ale stane se to a každá úroveň basketbalu jako jeho vlastní sada pravidel, která určuje, zda se záběr počítá.

Národní kolegiální atletická asociace

Pravidlo NCAA pro střelbu na zadní straně uvádí: “Míč musí být mimo hranice, když jakákoliv část míče prochází přes rameno z libovolného směru.” To znamená, že vysokoškolský hráč nemůže na takový výstřel vstřelit ani tehdy, když míč přichází do styku s opěrkou koše nebo se zadní částí jednotky. Pokud ano, je to automatický obrat.

Národní Basketbalová asociace

NBA odvádí všechny výstřely, které se pohybují přes horní část zadní desky od košové jednotky. Může se však počítat, jestliže hráč pracující na základní čáře potápí výstřel, který přešel přes segment zadní části. Legenda NBA Kobe Bryantová představila přední příklad výjimky z pravidla v roce 2009 proti Oklahoma City. Jezdil na ulici, ale obranný tlak ho přinutil za kbelík. Přes jeho hybnou sílu, která ho tlačila k výchozímu bodu, Bryant vypustil vysoký oblouk, který letěl přímo nad podpěry koše a do obruče.

Mezinárodní federace basketbalu (FIBA)

Mezinárodní basketbalová federace obsahuje pravidlo, které se výrazně liší od NBA a NCAA. Hráč si může postavit nohy za košem, aniž by jel do obruče a legálně doručil výstřel, který prochází přímo přes rameno. Je zakázáno pouze to, jestli se míč dotkne podpěry koše nebo pokud hráč přechází na základní čáru.

Doktorské doručení

Několik slavných záběrů pocházelo z druhé strany obruče, ale snad už nikdo jiný než jeden ze sálu slávy předal Julius “Dr. J” Ervingovi. Ve finále v roce 1980 se 76sová hvězda vydala za záda a prošla kolem několika Los Angeles Lakers, aby poskytla zpětné propojení spojky. Někteří lidé to považují za největší záběr v historii NBA.