Dospělé chronické tonzilitidy

Tonsillitida nastává, když jsou mandle infikovány virem nebo bakteriemi. Mandle jsou masité tkáně na zadních stranách krku. Tonsillitida je častá u dětí, ale dospělí mohou také trpět. Symptomy se liší v závislosti na celkovém zdravotním stavu osoby, která infikovala. Tonsillitida není fatální a existují různé léčebné postupy.

Typy

Existují dva typy tonzilitidy: bakteriální a virové. Streptococcus pyogenes je bakterie, která způsobuje bakteriální tonzilitidu. Streptococcus pyogenes je stejná bakterie, která způsobuje streptokoky. Virální tonzilitida je zpravidla způsobena virem, který způsobuje časté nachlazení. Přestože se příčiny tonzilitidy mohou lišit, léčba je podobná.

Příznaky související s mandlími

Některé z primárních příznaků tonzilitidy zahrnují změny, ke kterým dochází při zapálení mandlí. Lékařské vyšetření může odhalit, že mandle jsou červené nebo opuchnuté. Bílé skvrny na mandlích jsou obvykle ukazatelem bakteriální infekce. Není neobvyklé, že lymfatické uzliny, tkáně na obou stranách krku těsně pod čelist, se zanícují a mají pevný dojem.

Příznaky související s krkem

Většina pacientů má bolest v krku. Někteří pacienti mají problémy s polykáním nebo s bolestí při polykání. Závažné případy tonzilitidy mohou způsobit mírnou nebo těžkou laryngitidu. Mírné případy laryngitidy mohou způsobit, že hlas zní zřetelně, nebo že pacient má v krku “žábu” .Typické případy laryngitidy zpravidla způsobují úplnou ztrátu hlasu.Minimalizace množství, kterou musí používat jejich hlas, může pomoci některým pacientům snížit riziko Kteří trpí laryngitidou nebo poskytují úlevu od tonzilitídy. Tradičně, příznaky související s krkem jsou léčeny domácími léky, protože neexistuje žádný lék proti viru, který může být příčinou tonzilitidy.

Příznaky podobné chřipce

Vzhledem k tomu, že tonzilitida může být způsobena infekcí nebo virem, mnoho pacientů má příznaky podobné chřipce. Někteří pacienti trpí bolesti těla nebo bolesti hlavy se spojenou bolesti uší nebo pulzujícími ušima. Klinika Mayo uvádí, že děti mohou mít bolesti břicha. Někteří pacienti hlásí nízkou horečku až do 102 stupňů F a mrazení. Příznaky podobné chřipce by měly být léčeny tradičně ke zlepšení pohodlí pacienta. Symptomy obvykle zmizí, když virus začne vymýtit.

Domácí prostředky

Tonsillitida se obecně vyřeší sama o sobě po sedmi až deseti dnech. Pití velkého množství vody a teplých tekutin může pomoci předejít dehydrataci a potlačit bolest v krku. Sání na pastilkách pod krkem může také poskytnout úlevu. Získání spousty klidu může pomoci tělu opravit sám sebe a bojovat proti viru nebo bakteriím, které způsobují tonzilitidu.