Dostáváte se do lepšího tvaru nebo sprintujete?

Pět složek tělesné zdatnosti je kardiovaskulární vytrvalost, svalová síla, svalová vytrvalost, pružnost a složení těla. Získání tvaru znamená, že byste měli zahrnout cvičení do své týdenní rutiny, které vám pomohou zlepšit všechny složky fyzické kondice. Jak běh, tak i sprintování vás mohou lépe tvořit. Před provedením nových cvičení se poraďte se svým zdravotníkem.

Načasování

Sprinting může být příliš intenzivní, pokud jste byli neaktivní nebo jste v určitém čase neběželi. Ve skutečnosti je nejlepším přístupem ke zformování na začátku nového programu, že začínáte chůzí, pak se stavíte na rutinu procházky a jogu a poté zvyšujete trvání jogu tak, že běžíte nepřetržitě Po dobu 30 minut a nakonec začlenit intervaly sprintu. Pokud již běžíte, sprinting zvyšuje vaši kondici, zvláště pokud provádíte podobný běh několikrát týdně. Pokud dokončíte primárně trénink sprintu, běžící nepřetržitě po dobu 30 a více minut zlepší vaši kardiovaskulární vytrvalost, ale snižuje výkon sprintu.

Nebezpečí újmy

Sprinting má vyšší riziko muskuloskeletálních poranění než běh při nižší intenzitě po delší dobu. Pokud máte problém se spodním tělem, sprinty mohou zhoršit váš stav. Váš kardiovaskulární systém musí během šprintu také pracovat s vysokou kapacitou, takže pokud máte kardiovaskulární onemocnění, sprintování vás nedostane do lepší podoby a dokonce by mohlo být nebezpečné. Byl by pro vás více škodlivý než pomalejší jog, ale vždy se poraďte s lékařem, než provedete cvičení.

Výhody

Sprinting a běh vám pomůže zhubnout. Pokud máte jen 20 minut, spálíte více kalorií s intervalem sprintu a chůze než s 20-ti minutovým nepřetržitým během. Sprinting spálí po cvičení více kalorií ve srovnání s trvale běžícími. Běh po dobu 45 minut zvyšuje schopnost vašeho těla používat tuky jako palivo místo sacharidů, čímž se zlepší vaše kapacita pro spalování tuků. Začleněním obou typů výcvikových protokolů vylepšujete svou kardiovaskulární způsobilost a tělesné složení a získáte lepší tvar.

Anaerobní vs. Aerobní

Anaerobní metabolismus nebo přeměna potravy, kterou jíte, na energii, kterou vaše buňky mohou bez kyslíku používat, předchází aerobní metabolismus, který využívá kyslík k výrobě energie. Anaerobní metabolismus se objevuje rychle, stejně jako při sprintu, zatímco vedlejší produkty anaerobního metabolismu se používají v aerobním metabolismu, jako při běhu, pokud budete pokračovat v běhu. Když poprvé spustíte, vaše tělo produkuje energii z anaerobního metabolismu. Během posledních 3 minut trvá vaše tělo energií především z aerobního metabolismu. Pokud sprintujete po dobu 30 sekund a pak budete pěšky, vaše sprinty jsou poháněny anaerobním metabolismem. Zdokonalený anaerobní systém rozšiřuje váš aerobní systém a zlepšuje svou kondici.

Střední běžci s cílem zlepšit výkon mohou těžit ze sprintového tréninku zahrnutého v jejich programech kondicionování. Sprintující intervaly zvyšují bod, ve kterém běžec prožívá svalovou únavu z nahromaděné kyseliny mléčné, vynikající adaptaci pro sprintery a běžce. To znamená, že pokud běžíte 5 kilometrových závodů a začnete provádět trénink sprintu jednou týdně nebo každý druhý týden, můžete jezdit rychleji, po delší dobu, překonat svůj osobní čas a dostat se do lepší podoby. Sprinter by však měl Neměli v kondicionačních programech plynout nepřetržité 3 mil, protože metabolické změny ve svalových buňkách k běhu nepřetržitě nejsou přínosné pro krátký a intenzivní trénink. Ve skutečnosti, pokud jste sprinter a zapracujete dlouhý běh každý týden nebo každý druhý týden, vaše výkonnost se snižuje.

Úvahy