Jsou olivy zdravé k jídlu?

Skromná oliva, jakmile je podpůrná postava v salátech, na pizzách nebo v martini, se zvedla k výživnému superstar. Je k dispozici řada zdravých oliv, včetně všudypřítomných černých oliv, olejů Kalamata a Manzanillas – zelené španělské olivy často plněné pimentosy. Olivový olej, považovaný za nejzdravější olej, je také dostupný v různých odrůdách. Kromě okázalosti má olivový olej prokázané přínosy pro zdraví.

Dějiny

Jedli od roku 3000 př. Nl, olivy jsou jednou z nejstarších potravin na světě. Vznikly v Řecku a rychle získaly popularitu. Kromě jídla oliv, starověké národy používaly olivovníky pro přístřeší, palivo a léky. Olivovníka je symbolem moudrosti a míru a je zastoupena v Bibli, řecké mytologii a egyptském umění.

Zdravý tuk

Olivy a olivový olej jsou bohatým zdrojem zdravých mononenasycených tuků. Zdravé tuky jsou nezbytné pro vaše dobré zdraví a měly by přispívat přibližně 30 procent kalorií k vaší stravě. Mononenasycené tuky – také nalezené v oleji z kanolového oleje, avokádo, mandle, lískové ořechy a sezamová semínka – snižují škodlivý LDL cholesterol, zvyšují příjemný HDL cholesterol a zabraňují srdečním onemocněním a mrtvici, tvrdí American Heart Association. Průměrná šálka oliv obsahuje průměrně 77 kalorií, 4 g sacharidů, 7 g tuku a nulový cholesterol.

Protizánětlivé fytochemikálie

Olivy a olivový olej snižují zánět, viníka za chronické onemocnění, jako je artritida, diabetes typu 2 a srdeční onemocnění. Sloučenina v olivách nazývaná oleocanthal zabraňuje tělu v tvorbě zánětlivých enzymů – stejně jako v případě nesteroidních protizánětlivých léků, podle “Artritidy dnes”. Výsledkem může být snížení bolesti a citlivosti. Silně ochucené olivové oleje, jako jsou to z Toskánska, mají nejvyšší úroveň oleocanthals.

Středomořská strava

Olivy a jejich olej jsou klíčovou součástí středomořské stravy, která je považována za jednu z nejzdravějších na světě. Chraňte před onemocněním srdce a jinými chronickými nemocemi, podle Harvard Women’s Health Watch. Středomořská strava má vysoký obsah zdravých tuků, především z ryb a olivového oleje. Potraviny z rostlin – zelenina, fazole, ovoce, zrna, ořechy a semena – jsou hlavními potravinami, na kterých jsou založeny pokrmy. Živočišné bílkoviny, většinou ryby a drůbež, se přidávají v menších množstvích. Červené víno je typicky opilé s jídlem a červené maso a sladkosti jsou používány pomalu.

Výběr olivového oleje

K dispozici je několik různých druhů olivového oleje. Chuť se může lišit, stejně jako víno, v závislosti na tom, kde se produkuje olej – Itálie, Španělsko, Maroko, Tunisko, Francie, Řecko nebo Kalifornie -, ale také o druhu oliv, stavu půdy a počasí, vysvětluje OChef . Olivový olej je stlačen ze zralých oliv. Olej z prvního lisování se nazývá extra panenský olivový olej, typicky ovocný se silnou chutí. Je považován za nejjemnější a nejlépe se používá na salátech, v marinádách a podává se s chlebem na namáčení, protože může vyvíjet hořkou chuť při horkém vaření. Oleje označené čistým olivovým olejem nebo jen olivovým olejem lze použít k vaření.