Kůže na kůži jako sopka

Existuje mnoho důvodů pro vznik hrbolů na kůži, která se může pohybovat od pravidelné vyrážky k něčemu závažnějšímu, jako je rakovina. Pokud si všimnete hrbolů na kůži, která připomínají sopku, je důležité co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, abyste mohli přesně diagnostikovat problém. Jedna specifická podmínka, která způsobuje zvýšené, sopky podobné rány, které se objeví na kůži, je molluscum contagiosum.

Typy

Molluscum contagiosum je virová infekce, která není bolestivá a obvykle zmizí bez léčby. To je časté u dětí a dospělých a onemocnění je vysoce nákazlivé, podle MayoClinic.com.

Identifikace

Podívejte se na hrboly, které jsou vztyčené a kulaté. Hrbky, také nazývané papule, mají obvykle průměr jen jednoho čtvrtinu palce. Bodka nebo malá zarážka v horní části výklenku je to, co dává papule tvar sopky. Jemné papuly se snadno otírají nebo škrábávají. Mnoho papulek se může zanícit nebo zčervenat. Dr. John R. Tkach z klinické pracoviště Bozeman konstatuje, že molluscum může napodobit rakovinu, ale přesto, že vypadá jako rakovina, hrbolky se nemění na rakovinu.

Příčiny

Podle MayoClinic.com se molluscum contagiosum snadno šíří z člověka na člověka přímým i nepřímým kontaktem. Zatímco styk mezi kůží, včetně sexuálního kontaktu, je běžným způsobem šíření infekce, je stejně snadné nakazit virus prostřednictvím sdílených předmětů pro domácnost, včetně koupelen a dveří. Ti s infekcí mohou také šířit virus do jiných částí těla prostřednictvím poškrábání nebo holení.

Léčba

Vytvrzení viru lze dosáhnout lékařskou léčbou. Dr. Tkach doporučuje metody ošetření v kanceláři, jako je například řezání a stlačení, aby se odstranily všechny infikované buňky v papulech. Zmrazení je dalším životaschopným řešením, i když může způsobit bolest. Laserová terapie se také používá k řízení buněk a eliminování viru. Použití topických roztoků může pomoci posílit imunitní systém, který tělu pomáhá bojovat proti infekci. Podle MayoClinic.com se molluscum contagiosum řeší sama o sobě během šesti až dvanácti měsíců u lidí se zdravým imunitním systémem.

Prevence / řešení

Je možné kontrolovat šíření molluscum contagiosum tím, že nedělíte osobní předměty s infikovaným jedincem. Použití bandáží k pokrytí nárazů a zdržování se od poškození infikovaných oblastí také pomáhá vyhnout se kontaktu. Důkladné mytí rukou vám může zabránit opuštění viru za běžně používanými předměty pro domácnost. Doporučuje se také vyhnout se sexuálnímu styku, dokud nedojde k úplnému odstranění všech papulí z těla.