Míra trávení jídla

Když konzumujete potravu, vaše trávicí ústrojí pracuje, aby se rozpadlo na menší kousky jak fyzicky, tak mechanickým pohybem a chemicky pomocí trávicích enzymů. Mechanické rozložení různých potravinářských látek se vyskytuje v poměrně konzistentních poměrech, ale různé potravinářské látky se chemicky rozkládají při velmi rozdílných rychlostech.

Macronutrienty

Když jíte jídlo, vezmete tři různé typy makronutrientů. Makronutrient je typ chemické látky, která svým buňkám dodává energii a potřebujete ve velkém množství. Tři různé kategorie makronutrientů jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Většina potravin obsahuje více než jeden z těchto druhů makronutrientů – například sendvič obsahuje sacharidy ze zrna, bílkoviny z výplní, jako je maso nebo sýr, a tuky z různých náplní a koření.

Trávicí enzymy

Aby byl schopen absorbovat chemické složky potravin do krevního řečiště, musí váš trávicí systém rozložit velké molekuly makronutrientu do svých menších složek. Trávicí trakt vylučuje enzymy, aby to dosáhl, kde enzym je chemikálie, která pomáhá reakci probíhat rychleji, než by jinak. Vylučujete amylázy za účelem trávení sacharidů, lipázy, které trávíte tuky, a proteázy, které tráví bílkoviny, vysvětluje Dr. Lauralee Sherwoodová ve své knize “Fyziologie člověka”.

Enzymové sekrece

Některé z toho, co ovlivňuje rychlost, s jakou různé potraviny digerují závisí na umístění enzymové sekrece v zažívacím traktu. Například začnete digestovat sacharidy, zatímco ještě žvýkáte své jídlo. Dr. Sherwood vysvětluje, že sliny obsahují amylázu, což znamená, že porucha sacharidů začíná v ústech a pokračuje po zbytek trávicího procesu. Začnete trávit bílkoviny v žaludku a trávení bílkovin pokračuje v tenkém střevě. Nesnášíte tuky, dokud se nedostanou do tenkého střeva.

Časové okno

Celkově trvá nejméně času na trávení sacharidů. V době, kdy se sacharidy dostanou do tenkého střeva, alespoň část sacharidů se rozkládá na molekuly a střevo může absorbovat. Zbývající sacharidy digestují a rychle se vstřebávají. Trvá trochu déle – někdy hodinu nebo dvě – štěpení a absorpci bílkovin, konstatuje Dr. Gary Thibodeau ve své knize “Anatomie a fyziologie”. Tuk trvá nejdéle k trávení a absorpci – často několik hodin.

Stromy

Vzhledem k tomu, že uhlohydráty jsou nejrychlejší z typů potravin, které je možné trávit a absorbovat, poskytují vám nejbližší zdroj energie. Tuky na druhé straně trvají poměrně dlouho, než začnou poskytovat energii vašim buňkám, ale mohou vám pomoci cítit se plno déle než sacharidy, protože zůstávají ve vašem systému tak dlouho. Z těchto důvodů sportovci často používají sacharidy – a někdy i trochu bílkovin – aby je potlačili během atletických akcí a ušetřili tuk obsahující jídlo pro doplňování energetických zásob.