Mohla by se snížená citlivost v nohách způsobit nedostatkem vitamínu?

Existuje několik nedostatků vitaminů, které by mohly způsobit necitlivost nohou. Vitamíny jsou důležité živiny, které pomáhají udržovat zdraví mnoha tkání, včetně nervového systému. Některé nedostatky vitaminů mohou způsobit neuropatie nebo poškození nervů, které se mohou projevit jako brnění nebo znecitlivění končetin, včetně nohou.

Vitamin B-12 je součástí komplexu vitamínů B. B-12 je zejména důležité pro tvorbu červených krvinek, buněk, které přenášejí kyslík v krvi do tkání. B-12 je také důležitý při opravě buněk a DNA. Podle laboratorních testů on-line může nedostatek vitamínu B-12 způsobit neuropatii, od pocitu necitlivosti a brnění rukou a nohou až po zmatenost a demenci. Mezi další známky nedostatku vitaminu B-12 patří anémie, slabost a dušnost.

Vitamin B-1, také známý jako thiamin, je dalším členem komplexu B-vitaminu. Thiamin je důležitý ve funkci srdce, svalů a nervů. Je zvláště důležité, aby metabolické procesy přeměňovaly uhlohydráty na energii pro mnoho funkcí těla. Podle Medline Plus je nedostatek thiaminu nejčastěji pozorován u alkoholiků, protože alkohol ztěžuje tělu absorbovat thiamin z čreva. Příznaky nedostatku thiaminu zahrnují slabost, únava a nervové poškození, které mohou vést ke znecitlivění rukou a nohou.

Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí a pro udržení hladin vápníku v krevním oběhu. Nedostatek vitaminu D vede k rachotům, což je stav, který způsobuje slabé a křehké kosti. Nejčastější příčinou nedostatku vitaminu D je nedostatek slunečního záření, protože kůže produkuje vitamín D při vystavení slunci. Kromě oslabujícího účinku na kost, nedostatek vitaminu D také způsobuje bolest kostí, slabost a necitlivost v končetinách.

Vitamin B-7, nebo biotin, je dalším členem komplexu vitaminu B. Jeho hlavním úkolem je pomáhat rozkládat cukry, bílkoviny a tuky, které mají být použity pro energii. Podle Medline Plus je nedostatek biotinu vzácný, ale může vést k necitlivosti a brnění končetin, ztenčení vlasů a červené šupinaté vyrážky na obličeji.

Vitamin B-12

Vitamin B-1

Vitamin D

Vitamin B-7