Mohou diabetici jíst meloun?

Meloun je oblíbené ovoce mnoha, ale pokud máte cukrovku, můžete se divit, jestli její sladkost může způsobit potíže s vaším krevním cukrem. Ovoce z tykve rodiny, meloun balení nutriční hodnoty a je vynikající zdroj lykopenu – rostlinné chemické látky spojené se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, ale protože meloun je zdroj sacharidů a má vysoký glykemický index – – míra reakce na cukr v krvi – často se vyhýbá dalším volbám ovoce. Americká asociace na diabetes (ADA) však podporuje zařazení ovoce, pokud jsou uhlohydráty potravin zahrnuty do plánu jídla.

Toto velké ovoce pochází z tykve rodiny, známý pro jejich tvrdé zelené kůry a červené, sladké a vodnaté buničiny. Jeden šálek melounu v kostek obsahuje méně než 50 kalorií a je dobrým zdrojem vitamínu A, vitamínu C a draslíku. Červený meloun také zabalí do stěny, pokud jde o antioxidační lykopen, což může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Pokud máte cukrovku, je důležitá kvalita vaší stravy a jíst více ovoce a zeleniny je jedním ze způsobů, jak snížit riziko dalších zdravotních stavů.

Komponenty z melounu se mohou ukázat jako užitečné při podpoře cukrovky a zlepšení krevního tlaku – což je stav, který se vyskytuje u 2 z 3 osob s diabetem podle ADA. Malá studie zveřejněná v lednu 2011 “American Journal of Hypertension” prokázala, že extrakt z melounu snížil hodnoty krevního tlaku u lidí s prehypertenzí. Studie zveřejněná ve vydání února 2011 “Věda a technika potravin” prokázala, že myši, které byly krmeny extraktem z kůry melounu, ale ne extrahovány z buničiny, měly nižší hladiny cukru v krvi po indukci diabetu. Navíc studie zveřejněná v červenci 2008 “Life Sciences” nastínila, že dlouhodobá léčba lykopenem snižuje kognitivní pokles u diabetických potkanů. Výsledky těchto studií slibují, že rostlinné chemikálie ve vodním melónu mohou mít užitečné výhody, avšak rozsáhlé lidské studie jsou zapotřebí k objasnění hodnoty tohoto ovoce při léčbě diabetu.

Zatímco meloun má vlastnosti podporující zdraví, může být bezprostřednější starostí obsah cukru v melounu a jeho očekávaný účinek na cukry v krvi. Podle ADA lze krevní cukry lépe zvládat, když se v jídelním plánu rozkládá malé až střední množství jídel obsahujících sacharidy po celý den. Počítání sacharidů je přístup k plánování jídla, který může přispět k dosažení těchto cílů. Meloun může snadno zapadnout do plánu stravy cukrovky tím, že se započítá do svého počtu sacharidů, protože 1 ¼ šálku mletého melounu obsahuje asi 15 gramů sacharidů – asi stejné jako malé čerstvé ovoce, ½ banán nebo 1 šálek bobulí.

Existuje několik důvodů, proč je meloun obviněn z vysokých krevních cukrů. Nejprve je meloun obyčejný piknik a potluck, a to může být těžké jíst tohle léto oblíbené ve středních částech. Za druhé, meloun má vysoký glykemický index (GI) a potraviny s vysokým obsahem GI mají větší vliv na krevní cukr nebo způsobují rychlejší vzestup krevního cukru ve srovnání s nízkými GI potravinami. GI je však komplexní systém s mnoha proměnnými a GI nezahrnuje množství sacharidů. Zadejte glykemickou zátěž (GL), která se předpokládá jako lepší měřítko prediktivní odpovědi glukózy v krvi, protože to ovlivňuje množství sacharidů. Meloun má nízký GL 5 – tak dlouho, dokud jsou porce správné, toto ovoce je přijatelnou volbou v plánu stravování cukrovky.

Zatímco meloun je výživnou volbou pro lidi s cukrovkou, velké množství může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi na nežádoucí úroveň. Pokud potřebujete pomoci se učit, jak jíst pro cukrovku, nebo chtějí porozumět vašim uhlovodíkovým cílům, požádejte o postoupení dietu, který se specializuje na cukrovku. Pokud je hladina cukru v krvi nad cílovou hodnotou, podívejte se na svého lékaře a projednejte další kroky s vaším týmem pro léčbu diabetu. Kay Peck, MPH, RD

Výživa vodního melounu

Studie vodního melounu

Meloun a cukry z krve

Glykemický index melounu

Opatření a další kroky