Mohou sezónní alergie způsobit zduření lymfatických uzlin?

Příznaky sezónních alergií – nadměrná tvorba hlenu, výtok z nosu a kongesce – jsou způsobeny alergeny, jako jsou pyl nebo plísně. Sezónní alergie nezpůsobují přímo zduření lymfatických uzlin. Sezónní alergie však mohou způsobit infekce dutin nebo infekce ucha a tyto infekce jsou častou příčinou zduření lymfatických uzlin v krku. Oteklé lymfatické uzliny mohou být způsobeny řadou dalších stavů. Pokud vaše zduřené lymfatické uzliny přetrvávají nebo se vás týkají, vyhledejte svého lékaře.

Zduřené lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny jsou malé kusy tkáně nacházející se v mnoha částech těla. Obsahují buňky, které pomáhají bojovat s infekcemi. Zduřené lymfatické uzliny v krku jsou nejčastěji způsobeny infekcí v oblasti hlavy nebo krku. Sezónní alergie nezpůsobují zduření lymfatických uzlin. Nicméně, mnoho lidí se sezónními alergiemi vyvine ušní nebo sinusové infekce, které mohou zase způsobit zduření lymfatických uzlin v krku. Infekce hrdla a časté nachlazení jsou také častými příčinami zduřením lymfatických uzlin v krku. Méně časté se objevují otoky u jiných typů infekcí, jako je mononukleóza nebo tuberkulóza, jiné zdravotní stavy a dokonce i některé léky. Někdy opuchnuté lymfatické uzliny nemají žádnou příčinu, která by mohla být identifikována.

Kdy vidět svého lékaře

Měli byste vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte lymfatické uzliny, které jsou větší než velikost ledvin, bolestivé nebo velmi těžké. Podívejte se na svého lékaře, pokud máte lymfatickou uzlinku, která má jakoukoliv drenáž, nebo pokud zůstane nabobtnalá více než 2 týdny. Zduřené lymfatické uzliny v důsledku infekce by se měly začít snížit, jakmile se infekce zlepší. Měli byste také navštívit svého lékaře, pokud máte otoky lymfatických uzlin v jiné části těla kromě krku, jako jsou podpaží nebo slabiny.