Mražené zeleniny mají stejnou výživu jako čerstvé?

Nutriční profily zmrazené a čerstvé zeleniny jsou v podstatě stejné, ale způsob mrazu může způsobit nepatrné změny v obsahu vitaminu. Způsob, jakým připravujete zeleninu doma, může také ovlivnit živiny v těchto potravinách. Pokud je vaše oblíbená zelenina mimo sezónu nebo nemůžete najít místní čerstvé ekvivalenty, zmrazená zelenina je zdravým způsobem, jak splnit vaše požadavky na tyto výživné potraviny.

Zelenina má větší pravděpodobnost, že si udrží svou nutriční hodnotu, pokud je zmrazena ihned po sklizni. Po sklizni zelenina postupně ztrácí vlhkost a její škroby a cukry se začnou zhoršovat. Zelenina, která je určena k mrazu, se sklízí na vrcholu zralosti, což jí umožňuje udržet živiny během procesu zmrazení. Před zmrazením se zelenina vypláchne, případně oloupe a zbarví. Blanching odstraňuje nečistoty, ničí enzymy, které rozkládají živiny a zachovávají svěžest tím, že před zmrznutím krátce vystaví zeleninu oparování vody nebo páry. Zeleniny, které jsou zmrazené hned po sklizni, mohou skutečně obsahovat více původního nutričního obsahu než zelenina, která vydrží přepravu přes terén a dlouhou dobu skladování, než dosáhnou svého stolu.

Podle Americké rady pro cvičení nebo ACE nezmrazuje proces zmrazování minerální, vláknové nebo uhlohydrátové látky v zelenině, ale vitamíny rozpustné ve vodě se mohou během blednutí degradovat. Délka doby, kdy vaříte mraženou zeleninu doma, může také snížit obsah vitaminu. Vitamín C, ve vodě rozpustný antioxidant, který podporuje vaši přirozenou imunitní funkci a podporuje zdravý růst tkání, se může během blednutí nebo varu rozpadnout. Thiamin a kyselina listová – vitamíny B-komplexu, které přispívají ke zdravému fungování srdce a nervu, ke tvorbě krve a metabolismu – se mohou při vystavení teplu také zhoršit. Fytochemikálie nebo rostlinné sloučeniny na zelenině, které nabízejí ochranu proti chronickým onemocněním, se mohou během zmrazení zhoršit. Některá zelenina si uchovává více zmrazených složek. Zmrazený hrášek nabízí více beta-karotenu – pigmentu, který se během trávení změní na vitamín A – než čerstvý hrach, podle ACE.

Když kupujete mraženou zeleninu, zkontrolujte jejich nutriční popisky pro přidané sodík nebo konzervační látky. Zatímco zmrazená zelenina obecně obsahuje méně sodíku než jejich konzervované protějšky, některé značky mohou obsahovat sodík pro ochucení nebo koření. Mražená zelenina s přidaným sýrem nebo máslovými omáčkami může mít vysoký obsah sodíku, tuku a kalorií. Pro udržení krevního tlaku v zdravém rozmezí a pro ochranu kardiovaskulárního zdraví konzumujte mraženou zeleninu bez přidaného sodíku nebo omáček.

Vaření čerstvé nebo zmrazené zeleniny ve vysokém ohni ve velkém objemu vody může snížit jejich nutriční obsah. Zahřmějte zmrazenou zeleninu v malém množství vody pomocí parníku nebo mikrovlnné trouby, aby se zachovaly jejich vitamíny rozpustné ve vodě. Když nakupujete čerstvou zeleninu, najdete na trhu farmáře nebo v obchodě s organickými potravinami nejživější, místně pěstované produkty. Čím méně času prochází mezi sklizní a konzumací zeleniny, tím více původních živin, které jste schopni konzumovat.

Proces zmrazování

Změny v živinách

Přidané složky

Doporučení