Může náhle pít hodně vody, dejte mi zácpu?

Voda tvoří 60 procent celkové tělesné hmotnosti, doporučuje MayoClinic.com a je důležitá pro tělesné funkce včetně trávení. Potřebujete správnou hydrataci, ale je možné vypít příliš mnoho vody. Zatímco přebytečná tekutina ve vašem těle nezpůsobuje zácpu, náhle pít příliš mnoho může mít jiné nezdravé účinky a dokonce může být smrtelné, pokud ji přijmete do extrému.

Definice

Zácpa je neschopnost mít v průběhu týdne alespoň tři črevné pohyby, doporučuje Národní shromaždiště informací o trávícím onemocnění. Načasování trávicího procesu je pro každého odlišné a rozptyl je normální, ale vaše střeva se musí pravidelně pohybovat, aby odstranila odpad z vašeho těla. Zácpa často zahrnuje malé, tvrdé kusy fekální hmoty spíše než měkké, objemné, stolice, což vede k napínání a bolesti, když se snažíte mít střevní pohyb.

Příčiny

Nedostatek vody je jednou z nejčastějších příčin zácpy, spolu s příliš nízkým obsahem vlákniny. Váš trávicí systém potřebuje dostatek vody na udržení stolice měkké a vlhké. Vaše tělo nerozkládá vlákno, takže tento rostlinný materiál absorbuje vodu a rozkládá se ve stolici a udržuje ji vlhký a měkký. Vlákno nemůže správně vykonávat svou práci, pokud nejste řádně hydratováni a váš trávicí systém nemá dostatek vody.

Varování

Náhle nepijte hodně vody, abyste bojovali se zácpou. Zdravý příjem vody je po celý den postupný. Náhlé zvýšení spotřeby vody nezpůsobuje zácpu a nevytvrdí ji, ale může být toxické pro váš systém. Například spisovatel Coco Ballantyne uvádí v “Scientific American”, že student Kalifornské státní univerzity zemřel v roce 2005 poté, co byl nucen pít velké množství vody v bratrství a v roce 2007 zemřela žena po soutěži, ve které vypila 6 L vody během tří hodin vyhrát Wii video systém. Příliš mnoho vody způsobuje stav nazvaný hyponatrémie a narušuje chemickou rovnováhu těla.

Prevence

Zabraňte zácpu tím, že pijete zdravé množství vody denně a přidáte vlákninu do vaší stravy, pokud nedostanete dost. MayoClinic.com doporučuje, abyste potřebovali osm až devět šálků vody, nebo více, pokud děláte dehydratační aktivity. Potřebujete 21 až 25 g vlákniny denně, pokud jste žena nebo 30 až 38 g, pokud jste muž. Napijte vodu v pravidelných intervalech a nasypte vlákninu do běžných jídel s potravinami, jako jsou fazole, luštěniny, zelenina a ovoce.