Může nedostatek vitaminu B-12 způsobit vertigo?

Vitamín B-12 je důležitým faktorem pro schopnost vašeho těla syntetizovat DNA, produkovat červené krvinky a udržovat zdravý nervový systém. Pokud pravidelně konzumujete maso, vejce, mléčné výrobky, ryby nebo drůbež, pravděpodobně konzumujete dostatek vitamínu B-12. Výjimkou je, pokud máte nějaké základní podmínky, které brání vaší schopnosti extrahovat živiny z potravin, které jíte.

Kyselina chlorovodíková, kterou produkuje váš žaludek, pomáhá rozbít potraviny, abyste mohli asimilovat živiny, které obsahují. Zdravotní stavy, které interferují s produkcí kyseliny chlorovodíkové, mohou zabránit správnému fungování trávicího systému. Kyselina chlorovodíková je nezbytná pro oddělení B-12 od proteinu a umožnění jeho štěpení. Kromě toho je specifický enzym nazvaný vnitřní faktor rozhodující pro absorpci dietní B-12 střevními stěnami, jak uvádí Úřad pro doplňky stravy.

Přísné vegany jsou ohroženy nedostatkem vitamínu B-12, protože tato živina se nachází pouze v dostatečném množství v potravinách živočišného původu. Malá absorpce žaludku je také běžným faktorem v nedostatečnosti B-12. Zděděná anémie je stav spojený s nedostatkem B-12, jedinci s touto poruchou nemohou poskytnout dostatečné množství vnitřního faktoru. Celiakie, Crohnova choroba a chronický alkoholismus jsou dalšími stavy, často spojenými s nedostatkem B-12.

Vertigo je nepříjemné pocity, že se vy nebo prostor kolem vás otáčí. To je také označováno jako závratě. Jak uvádí online lékařská knihovna Merck Manual, nedostatek B-12 může vést k anémii – nedostatek červených krvinek, který je často spojen s pocity mdloby nebo vertigo. Pokud trpíte častými záchvaty vertigo, může lékař provést diagnostické testy, aby zjistil, zda je příčinou nedostatku B-12.

Pokud vám byla diagnostikována nedostatečnost B-12, bude léčba záviset na příčině. Stav, jako je perniciózní anémie, bude vyžadovat celoživotní doplnění B-12. Doplňky B-12 nejsou připojeny k bílkovinám, a proto nevyžadují vlastní metabolizaci těch, kteří trpí nedostatkem perniciózní anémie. Příručka Merck uvádí, že injekce typu B-12 jsou obvykle podávány denně nebo týdně, dokud se vaše hladiny B-12 nestane normální. Dojde k neurčitě dlouhému průběhu měsíčních injekcí, pokud nebyla opravena základní stav, který způsobil tento nedostatek.

B12 Absorpce

Nedostatek B-12

Závrať

Léčba nedostatku B12