Může pizza být post-cvičení jídlo?

Ideální jídlo po tréninku obsahuje zdravou rovnováhu tří makronutrientů: sacharidy, bílkoviny a tuky. Na rozdíl od post-tréninku svačinu, která by měla být vysoká v sacharidů a bílkovin, post-cvičení jídlo může být trochu heartier. Pokud se po odpoledním běhu setkáte s chutí pizzy na večeři, ujistěte se, že si vyberete pizzu s vysoce kvalitními přísadami.

Nutriční profil

Nutriční profil pizzy se liší podle použitého druhu kůry, množství sýra a použitých druhů topin. Toppings jako klobása a pepperoni mohou být chutné, ale mají také vysoký obsah nasycených tuků a kalorií. Například, pepperoni pizza v restauraci může obsahovat 280 kalorií, s 117 kalorií z tuku. Veggie pizza, na druhé straně, může mít 220 kalorií, s pouze 72 kalorií z tuku. Většina pizz má také vysoký počet bílkovin a sacharidů, kvůli kůře a sýru.

Post-Workout Výhody

Podle MayoClinic.com ideální jídlo po skončení tréninku kombinuje maso, škrob a vařenou zeleninu nebo zahradní salát. Pizza kombinuje všechny tyto prvky a také poskytuje bílkoviny a sacharidy. Například servírování tenké krustové vegetariánské pizzy z pizzerie poskytuje 8 gramů bílkovin a 5 gramů sacharidů. Protein je prospěšná výživa po cvičení, protože pomáhá svalům se zotavit z namáhavé aktivity. Sacharidy nahrazují ztracený glykogen, který se během cvičení používá k zajištění dostatečné energie.

Nevýhody po cvičení

Ačkoli pizza obsahuje užitečné živiny pro cvičení, je často vysoká v nezdravých nasycených tucích. Pizza, jako je sýr, slanina, hamburger, pepperoni a klobása, mají vysoký obsah nasycených tuků. Podle knihy “Nutrition” od Paul Insel a kol. By měli sportovci omezit svůj denní příjem nasycených tuků na 10 procent svého celkového příjmu kalorií. Jedna sýrová osobní pizza z pizzové restaurace může obsahovat asi 250 kalorií, což je více než 10 procent pro ty, kteří mají 2.000 kalorickou dietu.

Tipy

Pokud je to možné, připravte si domácí pizzu nebo si koupte zdravou verzi vyrobenou z celozrnné krupice, nízkosodné omáčky a sýru mozzarelly. Vyměňte vepřové a hovězí výlisky za drůbež, jako jsou kuřecí maso, drůbeží maso nebo kuřecí klobása. Používejte čerstvé bylinky, jako je bazalka, koriandr a petržel, místo vysoko sodných koření a použijte čerstvé rajčata místo omáčky zakoupené v obchodě, která má vysoký obsah sodíku. Pokud nemáte čas si sami připravit pizzu, vyberte si pizzu s tenkou krustou se zdravými výplněmi a kombinujte pizzu s zdravým postranním salátem.