Můžete jíst čerstvou tuňák z vody?

Myšlenka dostat sushi nebo sashimi čerstvé z oceánu může znít jako dobrá věc, ale to není vždycky případ. Tuňák je však jedna ryba, která je relativně bezpečná k konzumaci surových, aniž by ji zmrazilo jako první, ale bez malého rizika pro vaši bezpečnost. Abyste minimalizovali toto riziko, buďte opatrní při přípravě a podávání tuňáků a nejezte surový tuňák každý den.

Potravinové nemoci

Mnoho druhů ryb obsahuje parazity, které vám mohou způsobit onemocnění, pokud budete jíst ryby surovou z oceánu. Úřad pro potraviny a léčiva USA požaduje, aby se ryby určené ke konzumaci syrové zmrazily při teplotě -4 stupňů Fahrenheita nebo níže po dobu nejméně 168 hodin nebo jeden týden. Zmrazení se zbaví většiny, ale ne všech, z těchto parazitů, takže stále existuje určité riziko. Tuňák je jednou z výjimek tohoto pravidla, protože obvykle neobsahuje tyto parazity. Může být stále kontaminován bakteriemi nebo jinými organismy, zvláště pokud se nestaráte o to, aby se surový tuňák uchovával od ostatních druhů surového masa nebo ryb, nebo pokud ho nebudete správně skladovat a připravovat.

Obsah rtuti

Bohužel, čerstvý tuňák může být vysoký v rtuti, zčásti proto, že jsou velké ryby blízko horní části potravinového řetězce. Druhy surových mořských plodů, které jsou nižší v rtuti, zahrnují losos, úhoře, abalone, krevety, škeble, mušle, chobotnice, kraby, pstruhy, tresky a chobotnice. Zvolte tyto typy častěji při jídle sushi nebo sashimi. Velké oko a ahi tuňák jsou nejvyšší v rtuti. Tuniak žlutoploutvý je o něco nižší v rtuti a tuňák sklep je nejnižší volbou rtuti mezi čerstvým tuňákem. Konzervovaný bílý tuňák je podobný v obsahu rtuti k tuňáku žlutoploutvému ​​a konzervovaný kus světlého tuňáka je typ tuňáka nejnižší v rtuti.

Bezpečná příprava

Při nákupu tuňáka, který má být konzumován syrový, se ujistěte, že jde o sushi. Zkontrolujte, zda obchod, který si jej koupíte, je oddělený od ryb, které nejsou sushi, a že obsluha mořských plodů používá samostatné rukavice, řezné desky a nože pro ryby sushi. Uchovávejte rybu zmrazenou nebo chlazenou, dokud ji nepoužíváte, a nenechávejte ji v chladničce déle než dvě hodiny. Použijte čisté řezací prkna a nádobí na přípravu surového tuňáka a umyjte si ruce před a po přípravě ryb.

Kdo by se měl vyvarovat surového tuňáka

Těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem by neměli jíst žádné surové ryby, včetně tuňáka. Americká asociace těhotenství doporučuje, aby se těhotné ženy vyhýbaly velkému oku a ahu tuňákům. Doporučuje také, aby těhotné ženy jedli nejvýše tři měsíce konzumovaných tun 6 tun bílé tuňáka nebo tuňáka žlutoploutvého a nejvýše 6 šesti 6 uncí za měsíc tuňáka skopového nebo konzervovaného tuňáka. Rtuť v tuňáku může způsobit problémy s nenarozeným dítětem a potenciální kontaminace organismy, které způsobují nemoci způsobené potravinami, může být také nebezpečné. Vaření zabíjí mnohé z těchto organismů. Děti by také neměly jíst čerstvé tuňáky kvůli jejich vysokému obsahu rtuti, ale mohou bezpečně jíst až 12 uncí méně rtuťové ryby, jako jsou konzervované světlé tuňáky nebo 6 uncí konzervovaného bíleho tuňáka za týden, Správa léků.