Nadledviny a ledviny

Obličky a nadledviny jsou úzce související, a to jak z hlediska umístění, tak i určitých funkcí. Pacienti s onemocněním ledvin nebo nadledvinami se však často zaměřují na jeden orgán na úkor druhého. Vědět víc o obou orgánech poskytuje holistický pohled, který pomáhá pacientům lépe se starat o sebe.

Umístění

Stejně jako lidé mají dvě ledviny, mají také dvě nadledviny. Nadledvinky jsou oranžové trojúhelníkové tkáně asi 2 cm dlouhé, sedící na vrcholu ledviny velikosti pěstí. Vezmeme-li dohromady, obličky a nadledviny vypadají jako jeden sousedící orgán, přestože plní velmi odlišné funkce.

Ledviny

Obličky hrají důležitou roli v oběhových a exkrečních systémech. V rámci oběhového systému obsahují ledvinové struktury renální tepny a jiné krevní cévy. Jako součást vylučovacího systému se ledviny podílejí na odstraňování odpadů z krve. Jedná se o velmi odlišný proces než odstranění odpadů z trávicího systému.

Nadledviny

Nadledvinky jsou součástí endokrinního systému. Endokrinní systém zahrnuje sadu žláz v celém těle, které produkují hormony. Hormony produkované nadledvinami zahrnují glukokortikoidy, jako je kortizol, minerální kortikoidy, jako je aldosteron a androgeny, jako je testosteron, adrenalin a norepinefrin. Společně se tyto hormony podílejí na regulaci krevního tlaku, stresové reakce a zánětlivé reakce. Vzhledem k tomu, že množství testosteronu vytvořeného nadledvinami je velmi malé ve srovnání se semenníky, nemá to významný dopad na mužskou sexualitu.

Krevní tlak

Nadledviny a ledviny také spolupracují na regulaci krevního tlaku. Obličky tvoří renín, což je chemický posel pro nadledviny. Renin vylučovaný ledvinami signalizuje nadledviny, aby vytvořily tři hormony: angiotensin I, angiotensin II a aldosteron. Tyto hormony regulují objemy tekutin, cévní napětí a hladiny sodíku, které všechny ovlivňují krevní tlak.

Přednison

Mnoho ledvinných pacientů užívá prednisonu, aby minimalizoval množství bílkovin, které do ledviny přelila ledvinami. Prednison působí také na nadledviny. Přednison působí jako kortikosteroid, podobně jako ty, které produkují nadledviny. Když pacienti podstoupí přednison, nadledviny přestanou vyrábět kortikosteroidy. Když pacienti přestanou užívat prednison, postupně snižují dávkování tak, aby nadledvinky získali příležitost “se probudit” a začít znovu produkovat kortikosteroidy.