Příjem cukru zvyšuje hladinu cholesterolu?

Výsledky testů cholesterolu odhalují množství lipoproteinu s nízkou hustotou, také nazývané LDL nebo “špatný” cholesterol, a lipoprotein s vysokou hustotou, také známý jako HDL nebo “dobrý” cholesterol ve vašem krevním řečišti. To také naznačuje vaši hladinu triglyceridů, což je typ tuku, který jako LDL cholesterol má tendenci ucpat vaše tepny. Příjem cukru může zvýšit vaše triglyceridy a vést k nárůstu hmotnosti, který také negativně ovlivňuje hladinu cholesterolu.

Dieta a cholesterol

Dieta s vysokým obsahem cholesterolu v potravě a nasyceným tukem – především v živočišných produktech – může zvýšit hladinu LDL cholesterolu. Trans tuky, tuk vzniklý při přeměně rostlinného oleje na tuhý margarín nebo zkrácení, může zvýšit vaše triglyceridy a snížit hladinu HDL cholesterolu, který chrání srdce. Cukr a alkohol mohou také zvýšit vaše triglyceridy. Mnoho zdrojů přidaného cukru – například nealkoholických nápojů, sušenek a cukrovinek – poskytuje většinou prázdné kalorie. Tyto volby vás opravdu nevyčerpávají, takže je spíše přidáváte do vaší stravy, než abyste je nahrazovali více výživnými potravinami.

Přidány cukry

American Heart Association doporučuje omezit přidané cukry na 5 až 10 procent vašich denních kalorií – asi 100 až 200 kalorií na základě stravy o hmotnosti 2 000 kalorií denně. Omezte spotřebu pravidelné sody na maximálně 36 uncí týdně. Jedna nádoba s cukrem obsahuje asi 135 kalorií. Čajová lžička cukru obsahuje 16 kalorií. Přečtěte si štítky o výživě produktu. Vyvarujte se výrobků, které obsahují cukr jako první složku. Pokud jedna dávka potraviny obsahuje 6 čajových lžiček cukru – asi 24 gramů – poskytuje téměř 100 kalorií.

Fruktóza

Mnoho potravin, včetně ovoce, zeleniny a mléka, obsahuje přírodní cukry, které mají méně vliv na hladiny triglyceridů než přidané cukry. Nicméně, AHA varuje před konzumací příliš mnoho ovoce bohaté na fruktózu, jako jsou ananas, rozinky a meloun. Omezte spotřebu fruktózy na 50 gramů na 100 gramů denně. Vláknina v ovoci může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu. Dobré volby zahrnují maliny, banány, jablka a další ovoce s jedlými semeny nebo kožešinami.

Přibývání na váze

Přenášení nadměrné tělesné hmotnosti může zvýšit hladinu LDL a triglyceridů a snížit hladinu HDL cholesterolu. Ztráta pouhých 5 až 10 liber vám pomůže kontrolovat hladinu cholesterolu. Pokud jste konzumovali dvě pravidelné sodovky denně – asi 270 kalorií – můžete získat 1 libru každých 13 dní, podle vzorce, že 3500 kalorií se rovná 1 libru. Nicméně, pokud jste nahradili dvě pravidelné sody s vodou, můžete ztratit 10 liber přibližně za 18 týdnů.