Rozdíl mezi ephedrou a efedrinem

Tři hlavní druhy jdou pod názvem ephedra, také známý jako čínský botanický, ma huang. Ephedra, keřovitá stálezelená rostlina, obsahuje několik aktivních alkaloidních sloučenin, včetně efedrinu, pseudoefedrinu a fenylpropanolaminu, také známého jako norefedrin. Od roku 2004 jsou alkaloidy ephedra a efedrinu, které jsou stimulátory centrálního nervového systému, zakázány jako potravinový doplněk ze strany Úřadu pro potraviny a léčiva USA. Užívejte léky obsahující jakoukoliv formu ephedry pouze pod dohledem lékaře.

Ephedra a její rostlinné směsi byly zakázány z prodeje jako výživový doplněk kvůli několika úmrtí a dalším závažným vedlejším účinkům a kvůli možnosti zneužití. Na rozdíl od ephedra a jejích alkaloidních sloučenin je efedrin stále dostupný v lékárnách. Dostupný efedrin je však syntetický, vyráběný v laboratoři a prodávaný a regulovaný jako lék, ne jako výživový doplněk.

Před rokem 2004 byla ephedra prodávána jako součást řady doplňků na snížení hmotnosti a energie, které se používají ke zlepšení atletického výkonu. Efedrin se v současné době prodává především jako bronchodilatátor pro použití při astmatu a jiných poruchách, které způsobují utahování a křeče bronchiálních trubiček, které ztěžují dýchání.

Ephedra i epinefrin mají podobné účinky. Jako stimulanty centrálního nervového systému stimulují srdeční svaly, což zvyšuje srdeční frekvenci a zvyšuje krevní tlak. Relaxují hladký sval, který otevírá průduchy. Tyto léky mohou také způsobit nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, úzkost, závratě, bolesti svalů, nervozitu, třes, zvýšený tlak v oku a nespavost. Mezi závažnější nežádoucí účinky patří závislost, mánie, deprese, záchvaty, mrtvice nebo sebevražedné myšlenky. Doplňky, které obsahují ephedru nebo efedrin společně s kofeinem, mají potenciální účinky a zvýšený potenciál závažných nežádoucích účinků. Nejméně 100 úmrtí bylo připisováno ephedrům předtím, než byla zakázána, podle textu “ACSM je primární péče sportovní medicína.”

Ephedra i efedrin mají potencionálně život ohrožující vedlejší účinky. Zatímco efedrin má rovněž oprávněné zdravotní využití, jeho potenciál zneužívání i jeho použití při výrobě amfetaminů omezil prodej ve Spojených státech. V některých státech je droga prodávána pouze na lékařský předpis, zatímco u jiných je množství léku, které lze koupit, přísně regulováno, přičemž již není povoleno prodat více než 3,6 g za den nebo 9 g za měsíc. Efedrin je uchováván v zamčené skříňce nebo za pultem, a kupující musí uvést identifikaci a lodní deníky nákupu musí být uchovávány po dobu nejméně dvou let, podle Drugs.com.

Dostupnost

Použití

Účinky

Předpisy