Tmavý horní ret v těhotenství

Až 70 procent těhotných žen rozvíjí během těhotenství tmavé skvrny na tváři podle amerického Kongresu porodniků a gynekologů (ACOG). Neškodný stav, který se nazývá melasma nebo chloasma, často postihuje kůži kolem tváří, nosu, čel, brady nebo horního rtu. Ztmavená kůže je někdy označována jako “maska ​​těhotenství”, protože je tak běžná.

Způsobit

Hormonální hladiny stoupají během těhotenství a to způsobuje, že tělo produkuje více melaninu, což je zodpovědné za barvení vlasů, kůže a očí. S více melaninem v těle se pokožka v určitých oblastech může stát příliš tmavá. Tyto změny jsou často výraznější u žen s tmavými tóny pleti. Expozice slunce způsobuje, že se skvrny stanou tmavějšími a výraznějšími.

Prevence

Mohli byste zhoršit melasu tím, že se budete chránit před sluncem. Americká asociace pro těhotenství doporučuje ženám nosit opalovací krém, který je nejméně SPF 15, když je venku. Noste klobouk, který chrání obličej před poškozením sluncem.

Výhled

Melasma často mizí sama o sobě v prvních měsících po těhotenství, ale nemusí úplně zmizet. Pokud potíže přetrvávají, jsou k dispozici postupy. Ztmavená kůže se může v následujících těhotenstvích vrátit. Pokud začnete užívat antikoncepční pilulky po těhotenství a místa se nevyjasní, požádejte svého lékaře o možné spojení. Hormony v perorálních kontracepcích mohou způsobit melasmu.

Léčba

Pokud se tmavá kůže po těhotenství neztrácí, vyzkoušejte kožní krémy, které často obsahují hydrochinon, aby se zlepšil stav, podle Americké akademie dermatologie. Chemické peelingy, mikrodermabraze a laserová chirurgie jsou dalšími způsoby léčby po těhotenství. Během těhotenství se můžete pokoušet pokrýt zatemnenou kůži make-up. Můžete nosit silný korektor pod jiným make-upem, který pomůže dokonce kůži ven a skrýt skvrny.

Varování

Nepokoušejte se léčit stav během těhotenství bez souhlasu lékaře. Některé produkty zesvětlení pokožky a další léčby nemusí být v době těhotenství bezpečné. Podívejte se na lékaře, pokud zjistíte jakékoliv nové nebo rychle se měnící tmavé skvrny, jako jsou krtky, aby mohl vyloučit rakovinu kůže, podle ACOG.