Úzkost v očekávaných otcích

Existuje dobrý důvod, proč většina těhotenských knih, časopisů a dokonce i televizních pořadů jsou zaměřeny na ženy: jsou to děti, které mají děti. Ale těhotenství může být transformující zážitek i pro otce, kteří jsou očekáváni. Vyhlídka na to, že se stanete otcem, může vyvolat silné pocity, včetně radosti, vzrušení a někdy úzkosti.

Identifikace

Úzkost v tátovi může mít mnoho podob. Když je to mírné, může se projevit jako noční obavy z finančních výzev růstu rodiny nebo starostí o zdraví vaší ženy nebo dítěte. V extrémních případech se otcovská úzkost může projevit jako stav nazvaný syndrom couvades, běžněji známý jako sympatické těhotenství. U mužů, u kterých se objeví syndrom couvades, se mohou objevit příznaky těhotenství – včetně přírůstek hmotnosti, nevolnosti a bolesti zad.

Příčiny

Několik faktorů může způsobit obtěžování těhotenství u mužů, ale studie publikovaná v roce 2007 v publikaci “Fathering: Journal of Teorie, výzkum a praxe o mužích jako otcích” naznačuje, že vlastní dětství hraje významnou roli. Ve studii, která zkoumala účinky těhotenství na 152 párů, byli muži, kteří měli velmi silné nebo velmi vzdálené vztahy se svými vlastními rodiči, méně pravděpodobné, že se budou cítit nervózní, že se stanou otci. Není překvapením, že muži, kteří věřili svým otcům, vykonávali dobrou práci, rodiče se cítili více sebejistě – a méně znepokojeni – o svých rodičovských schopnostech.

Účinky

Muži, kteří se před těhotenstvím obávají, mohou být po narození dítěte náchylnější k depresi, což může mít vážné následky, tvrdí studie zveřejněná v roce 2006 v “Medical Journal of Australia”. Vědci pod vedením Richarda J. Fletchera říkají, že postpartální otcovská úzkost nebo deprese zvyšuje riziko, že dítě bude mít problémy s chováním nebo emocí. Úzkost z otcovy strany může podle studie také zvýšit riziko matky pro poporodní depresi nebo zhoršit existující problémy s depresí.

Prevence / řešení

Armin Brott, autor stanu McClatchy-Tribune “Ask Mr.Dad” a knihy “Očekávaný Otec”, uvedl ve sloupci 2007 pro “Los Angeles Times”, že nejlepší věc, kterou čekající tatíčky mohou udělat, aby potlačili svou úzkost Je získat sociální podporu ve formě dalších očekávaných nebo nových tatínků. Výzkum zveřejněný v roce 2006 v “Medical Journal of Australia” doporučuje těhotným dadům, aby se zapojili do procesu těhotenství tím, že navštěvují prenatální kurzy a návštěvy lékařů.

Expertní přehled

Očekávané matky se mohou během těhotenství zaměřit na sebe, říká Brott, což může dělat věci ještě obtížnější pro úzkostné táty. Matka, která má být, je pravděpodobně tak zaskočena v jejích vlastních zkušenostech, které si možná ani nevšimne, jak se cítí tatínek. Váš partner by mohl být rozrušený, pokud vynesete své vlastní starosti namísto toho, abyste ji jednoduše podporovali. To neznamená, že byste se neměli obrátit na svého partnera kvůli podpoře, ale nebuďte překvapeni, jestli vám nedokáže poskytnout takovou emocionální podporu, kterou byste očekávali v jiných situacích.