Výhody glukosaminu a kyseliny hyaluronové

Klouby těla jsou náchylné k poškození a zranění v důsledku normálního opotřebení, stárnutí, autoimunitních stavů a ​​zranění. Osteoartritida a revmatoidní artritida jsou běžné stavy, které postihují koleno, kyčle, rameno a jiné klouby. Tyto stavy mohou způsobit zánět a ztrátu přírodních ochranných látek v kloubech, jako je glukosamin a kyselina hyaluronová, které poskytují tlumení a stabilitu během pohybu. Tyto látky mohou být nahrazeny doplňky k léčbě a zlepšení bolesti kloubů, zánětu a ztuhlosti. Je důležité navštívit lékaře před tím, než se samy léčí symptomy kloubů.

Glukosamin se přirozeně vyrábí v těle a je součástí synoviální tekutiny a chrupavky, což je silné pojivové tkáně, které napomáhá tlumení a stabilizaci kloubů. Tato látka je složena z bílkovin nebo aminosugarů nazývaných glykoaminoglykany. V těle působí ve spojení s jinou látkou nazývanou chondroitin sulfát, který pomáhá chrupavčit tkáň zadržovat vodu, aby udržovala zdraví kloubů.

Glukosamin je běžně prodáván ve formě doplňku jako glukosamin sulfát k léčbě bolesti kloubů v důsledku osteoartrózy, revmatoidní artritidy a dalších stavů. Klinika Mayo uvádí tyto použití k zahrnutí řady stavů spojených s kloubem, jako jsou záněty, otoky, degenerace, ischias a úrazy způsobené nehodami. Glukosamin může také těžit pro osoby se ztuhlostí kloubů, bolesti a poranění zad, sportovními úrazy, stejně jako zánětlivým onemocněním oka nazývaným uveitida, která postihuje duhovku, zaměřuje oční sval.

Kyselina hyaluronová je další lubrikační sloučenina, která se přirozeně vyrábí v těle a nachází se v synoviální tekutině kloubů. Pomáhá udržovat objem a viskozitu kapaliny pro hladký pohyb bez tření. Zánětlivé stavy, jako je osteoartróza a revmatoidní artritida, rozkládají kyselinu hyaluronovou, což vede ke vzniku tuhých a bolestivých kloubů, zejména v kolenních, kyčelních a ramenních kloubech.

Lékařské centrum Univerzity v Marylandu konstatuje, že kyselina hyaluronová se obvykle podává jako injekce přímo do postiženého kloubu k léčbě bolesti, zánětu a ztuhlosti v důsledku artritidy a zranění. Tato forma léčby se nazývá visco-suplementace a obvykle vyžaduje injekci jednou týdně po dobu tří až pěti týdnů předtím, než se mohou objevit účinky. Injekce kyseliny hyaluronové nezpůsobují nežádoucí účinky, které jsou časté při injekcích s protizánětlivými steroidy a většině léků proti bolesti ústní dutiny. Nicméně nebrání vývoji artritidy v kloubu. Kyselina hyaluronová je k dispozici také v perorální formě, která může být kombinována s doplňky glukosamin sulfátu.

Glukosamin

Výhody glukosaminu

Kyselina hyaluronová

Použití kyseliny hyaluronové