Způsobuje nedostatek železa potravinové alergie?

Pojmy alergie na potraviny, citlivost na potraviny a potravinová intolerance jsou obvykle používány zaměnitelně pro popis reakcí na konkrétní potraviny. Potravní alergie zahrnuje imunitní systém a může být život ohrožující. Potravinové nesnášenlivosti nebo citlivost nejsou imunitní reakce, ale mohou přesto způsobovat nepohodlí, jako je gastrointestinální potíže nebo rýma. Nedostatek železa může být důsledkem potravinových intolerancí, které způsobují špatnou absorpci železa.

Železo

Železo je jedním z důležitých minerálů v těle. Je nezbytný pro řadu proteinů a enzymů, zejména hemoglobinu, který nese kyslík a myoglobin, bílkovinu, která dodává kyslík do svalů. Železo pomáhá v mnoha biochemických reakcích v těle, jako je regulace růstu buněk. Pokud jste v dobrém zdravotním stavu, obvykle získáte ze stravy dostatek železa. Menstruující nebo těhotné ženy a děti, od kojenců až po dospívající, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku nedostatku, protože jejich potřeba železa je vyšší.

Potravinářská alergie

Potravinová alergie nebo nesnášenlivost může způsobit mnoho příznaků. Podle Lawrencea Wilsona, specialisty na intoleranci potravin a vyrovnávání výživy, některé z onemocnění souvisejících s potravinovou intolerancí nebo alergií zahrnují celiakii, kolitidu, diabetes, hypotyreózu, roztroušenou sklerózu a psoriázu. Problémy s chováním u dětí, úzkost, astma, vyrážky, bolesti hlavy a nespavost jsou všechny možné příznaky problému s určitými potravinami.

Alergie a malabsorpce

Některá onemocnění, která způsobují malabsorpci, mohou být důsledkem intolerance nebo alergie na potraviny. Celiakie, Crohnova choroba a kolitida jsou syndromy malabsorpce, které Wilson implicitně vyvolává v důsledku potravinových intolerancí. Tato onemocnění mohou způsobit zánět tenkého střeva a zabránit absorpci živin, jako je železo. Zánět může také způsobit krvácení ze střeva, což může způsobit anémii a další nižší hladiny železa.

Mléko a nedostatek železa

Podle pediatra Dr. Alana Greene může nadměrná spotřeba mléka u malých dětí vést k nedostatku železa, protože dráždí střeva a protože vápník v mléce brání řádné absorpci železa. Poznamenává, že to není totéž jako nesnášenlivost laktózy, když dítě postrádá enzym potřebný k trávení mléčného cukru, laktózy. Není to ani pravá alergie, protože neexistují žádné příznaky zahrnující imunitní systém, jako je pískání, kopřivka nebo otok obličeje.

Je nejpřesnější říci, že potravinové alergie mohou způsobit nedostatek železa spíše než že nedostatek železa ovlivňuje potravinové alergie. Nedostatek železa sám o sobě nemá vliv na potravinovou alergii nebo nesnášenlivost, přestože může zvyšovat zatížení symptomů vyvoláním únavy nebo snížením funkce imunitního systému, což zvyšuje náchylnost k infekci.

Sečteno a podtrženo