Způsobuje závratě vitamin D3?

Vitamín D-3 je forma vitaminu D známá jako cholekalciferol. Pokud konzumujete příliš mnoho vitaminu D-3 z doplňků v průběhu času, můžete vyvstávat vysoké hladiny vápníku v krvi. Ačkoli to nevede přímo k závratě, hyperkalcémie může způsobit dehydratace, což vede k závratě. Pokud jste nedávno začali užívat D-3 a máte závratě, pravděpodobně to není způsobeno hyperkalcémií. Pokud máte závratě, vyhledejte lékařskou pomoc. Poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat vitamíny D-3.

Vitamin D-3

Vitamin D-3, také známý jako cholekalciferol, je jednou z forem vitamínu D, která se nachází ve vašem těle. Vitamin D-3 může být syntetizován kůží v reakci na sluneční záření, ale může se také konzumovat v doplňcích. Jednou z hlavních rolí vitamínu D-3 je kontrola hladiny vápníku, protože vaše střevo potřebuje tento vitamín účinně absorbovat vápník. Vitamin D-3 také pomáhá regulovat vaše zdraví kostí a imunitní systém.

Popisuje zármutek

Z lékařského hlediska existují dva různé typy závratů. Vertigo je pocit, že se svět otáčí kolem vás a může být způsoben problémy ve vašem vnitřním uchu nebo v mozku. Slabost je pocit, že se chystáte mdlat. To je typicky způsobeno tím, že váš mozek nedostane dostatek krve a může být výraznější, když náhle vstanete ze sklopné polohy.

Vitamin D-3 a závratě

Pokud konzumujete příliš mnoho vitaminu D-3, vaše hladina vápníku v krvi se může stát velmi vysoká. Zvýšená hladina vápníku v krvi, známá také jako hyperkalcémie, může způsobit zvýšené močení a zvracení. To může způsobit závratě, protože ztráta tekutiny v důsledku močení a zvracení může způsobit dehydrataci. Když jste dehydratováni, máte nižší krevní objem, což může pro váš mozek ztížit získání krve, kterou potřebuje.

Úvahy

Přestože příležitostné závratě nebo závratě je normální, závažný nebo dlouhodobý závrat může být známkou závažného zdravotního problému. Maximální doporučená dávka vitaminu D-3 a dalších forem vitaminu D je 100 mikrogramů denně pro dospělé. Vždy existuje možnost, že byste mohli mít alergickou reakci na vitamin D-3 nebo na jiné sloučeniny v přípravku, který užíváte. Pokud se u Vás objeví silné závratě, dušnost a potíže s dýcháním, nebo máte obavy o množství vitaminu D, které konzumujete, poraďte se s lékařem.