Způsobuje ztráta vitamínu a vypadávání vlasů?

Vitamin A je nezbytný pro mnoho tělesných funkcí, včetně zdravého růstu vlasů. Nicméně, protože tento vitamín je rozpustný v tucích, vaše tělo ukládá přebytek, který užíváte, což může vést k toxicitě, a příznaky z toho zahrnují vypadávání vlasů. Spolu s toxicitou vitaminu A je možné mnoho dalších příčin ztráty vlasů. Váš lékař vám může pomoci určit konkrétní příčinu ve vašem případě, stejně jako diskutovat o příjmu vitamínů.

Vitamín A je nezbytný pro dobré vidění a pomáhá také při reprodukci buněk. Reprodukce buněk je nezbytná pro několik tělesných procesů, včetně růstu a údržby vlasů. Navíc, protože vitamín A působí jako antioxidant, chrání také vaše vlasové folikuly před poškozením způsobeným volnými radikály.

Doporučené dietní dávky nebo vitamíny RDA pro vitamín A jsou 900 mcg nebo 3000 IU u mužů nad 19 let a 700 mcg nebo 2310 IU u žen nad 19 let, které nejsou těhotné ani laktace. Můžete konzumovat vitamín A ve formě retinylpalmitátu jístmi játra, vejce a mléčné výrobky. Tmavá zelená listová zelenina a tmavě žluté nebo oranžové ovoce a zelenina – jako jsou mrkev, meruňky, broskve a dýně – obsahují beta-karoten, ze kterého vaše tělo může také produkovat vitamín A. V doplňkové formě můžete užívat vitamín A Retinol nebo retinylpalmitát.

Při konzumaci vysokého množství vitamínu A může dojít ke ztrátě vlasů. Přijatelná horní hranice vitamínu pro osoby starší 19 let je 10 000 IU denně a vyšší množství může vést k toxicitě. Mezi další známky a příznaky toxicity vitaminu A patří suchá kůže a oči, nevolnost a průjem. Je obtížné předávkování vitamínem A pouze prostřednictvím vaší stravy, avšak pokud užíváte doplňky, můžete být ohroženi. Vždy diskutujte o vitamínovém doplňku s lékařem předem, zvláště pokud užíváte nějaké léky.

Nedostatek vitaminu A může mít nepříznivé účinky na vaše vlasy. Nízká hladina tohoto vitaminu může způsobit suché křehké vlasy. Pokud se vaše rozcuchané vlasy začínají rozkládat na koncích nebo koříncích, může dojít ke ztrátě vlasů. Nedostatek vitaminu A je ve Spojených státech vzácný, ale příznaky zahrnují suché oči, noční slepotu, průjem a sníženou schopnost bojovat s infekcemi. Stejně jako u všech vitaminů je důležité konzumovat RDA vitaminu A, abyste zajistili, že udržujete tělo a vlasy co nejvíce zdravé.

Význam vitaminu A

Doporučení a zdroje

Toxicita a ztráta vlasů

Nedostatek a zdraví vlasů